Poradnik

Pierwsza lekcja, czyli co wziąć ze sobą i jak się ubrać...

  1. Głowa i szyja

    Podczas jazdy na głowę bezwzględnie nakładamy kask.
    Nie musisz mieć swojego – w naszej stajni możesz gratis wypożyczyć kask w odpowiednim rozmiarze. Długie włosy warto spiąć. Jeśli jest zimno, pod kask załóż czapkę, a na szyję najlepiej golf lub niekrępujący ruchów szalik.

  2. Góra

    Luźniejsza kurtka lub bluza będą ok! Dzieci mogą nosić również kamizelkę ochronną usztywniającą kręgosłup.

  3. Nogi

    W jeździe konnej nogi są bardzo ważne, a zwłaszcza uda i łydki, bo tam najbardziej odczujesz kontakt z siodłem / koniem 🙂
    Najlepsze spodnie to bryczesy wzmocnione na udach i łydkach, które kupisz w każdym sklepie jeździeckim i niektórych sklepach sportowych (np. Decathlon).
    Na początek wystarczą jednak przylegające, elastyczne i niekrępujące ruchów spodnie (mogą być takie do biegania lub nawet jeansy) i ochraniające wewnętrzną część łydki wysokie skarpety (docenisz je już po pierwszej jeździe).

  4. Stopy

    Buty powinny być z możliwie wąskim czubkiem (łatwiej wsunąć w strzemiona) i niewielkim obcasem, na którym zatrzyma się strzemiono.
    Jeśli nie masz wzmocnionych na łydkach spodni, możesz nałożyć wysokie buty z gładką cholewą (nawet kalosze, ale to mało przyjemne i mogą si zsuwać). 

  5. Ręce

    Rękawiczki to dobry pomysł na ochronę rąk, zwłaszcza jeśli będziesz czyścić konia przed jazdą. Zimą oczywiście ciepłe.

Przygotowanie konia do jazdy

  1. Czyszczenie sierści

    Konie uwielbiają się tarzać w piasku i w błocie, czasem wystarczy krótka przerwa na wybiegu i konie wracają… bardzo brudne. Niektórzy mówią, że szczęśliwy koń, to brudny koń 🙂
    Sierść czyścimy zgrzebłem i szczotkami usuwając zabrudzenia i rozczesując sklejone włoski, aby uniknąć obtarć jego skóry.

  2. Rozczesywanie grzywy i ogona

    Grzywę i ogon oczyszczamy szczotkami, usuwając zabrudzenia: piasek, błoto i resztki słomy.

  3. Czyszczenie kopyt

    To bardzo ważna czynność – kopystką (metalowym haczykiem na rękojeści) usuwamy wszystko co znajdziemy pod kopytem, a zwłaszcza ewentualne kamienie. Zapobiega to bardzo szkodliwym urazom kopyt, które mogą prowadzić do okulenia konia.

  4. Siodłanie

    Na czysty grzbiet konia nakładamy czaprak, podkładkę i siodło. Następnie zapinamy popręg i poprawiamy wszystkie paski.

  5. Nakładanie ogłowia

    Wędzidło lub bez.

Ciekawe filmy o Naturalu

Mamy nadzieję, że materiały tu zamieszczane otworzą Ci oczy i pomogą stworzyć poprawną relację z koniem.

„Spraw, by Twoje pomysły stały się pomysłami Twojego konia. Najpierw jednak zrozum jego pomysły".

NATURAL oznacza, że znamy i rozumiemy końskie zachowanie instynktowne i stadne oraz, że wykorzystujemy tę wiedzę do partnerstwa i komunikacji z koniem, NATURAL jest to najlepsza rzecz jaka zdarzyła się między koniem a człowiekiem, zmienia kierunek myślenia ludzi tworząc związek szczęśliwego konia i człowieka.

Fundamentalną podstawą jest budowanie ZAUFANIA, SZACUNKU i DOMINACJI przez zabawę „seven games”, „dziesięć złotych minut” …

WOJCIECH MICKUNAS O NATURALU:

Koniecznie zobacz film o wędzidle w pysku konia

O możliwości zostania dyżurnym

Jeśli chcesz oswoić się z końmi, od czasu do czasu pojawia się możliwość pomocy w stajni przy czyszczeniu, siodłaniu i opiece nad końmi.

Zapytaj w stajni, czy w tej chwili poszukujemy takich osób.